MAFSAD

Survey Anket

Sitemizi Nasıl Buldunuz ?

Sonuçlar
Hakkımızda

MALATYA FOTOĞRAF VE SİNEMA SANATI DERNEĞİ-MAFSAD

Fotoğraf sanatını sevdirmek ve fotoğraf sanatının yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla, 2009 yılının Ocak ayında bir grup fotoğraf gönüllüsü tarafından kurulmuş bir sivil toplum kuruluşuyuz.

MAFSAD olarak, kuruluş amaçlarımızı gerçekleştirmek için temel ve ileri düzey fotoğraf eğitimleri, fotokamp,  photoshop eğitimleri, stüdyo fotoğrafçılığı eğitimi,   doğa ve fotoğraf gezileri, sunum, söyleşi, sergi, fotoğraf okuma günleri, teknik geziler ve kan bağışı organizasyonları yapmakta, ayrıca çeşitli projeler yürütmekteyiz.  Kurulduğumuz günden bu güne kadar birçok proje yürüttük. 11-14 Haziran 2015 ve 02-05 Haziran 2016 tarihlerinde   uluslararası ve ulusal düzeyde tanınmış yerli ve yabancı birçok  fotoğraf sanatçısı ve dağcının  katılımıyla Akçadağ’a bağlı Levent Vadisi’nde, Uluslararası Malatya Fotokamp Projesini gerçekleştirdik. Fırat Kalkınma Ajansının finansman desteği ve birçok kamu kurumu, STK ve firmanın desteğiyle hayata geçirdiğimiz Fotokamp organizasyonunun 3.sünü 6-9 Temmuz 2017,   4.sünü 28 Haziran-1 Temmuz 2018 ve 5.sini 4-7 Temmuz 2019  tarihleri arasında Arapgir İlçemize bağlı Kayaarası Kanyonunda gerçekleştirdik. Fotokampı her yıl gerçekleştirip geleneksel hale getirmeyi planlıyoruz.

Önemsediğimiz projelerimizden birisi  "Burası Benim Yerim" adlı kitap kafe projesidir. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından finanse edilen Malatya Büyükşehir Belediyesi, Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Yeşilyurt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından desteklenen Kitap kafe projemiz kapsamında mevcut dernek binamız kitap kafeye dönüştürüldü, gençlerin kullanabileceği, içerisinde 3000 kitaplık bir kütüphane oluşturularak, kültür  ve bilgi kokan bir  ortama dönüştürüldü. 
Bunun yanında 2019 yılında Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı tarafından yürütülen Yerel STK'lar Hibe Programı kapsamında finanse edilen Malatya Büyükşehir Belediyesi, Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Arapgir Belediyesi, Malatya Ekstrem Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu  (TFSF) tarafından da desteklenen Come and Join Us/Gel Katıl Bize adı AB projemizi uygulamaya koyduk. Projemizin amacı, Derneğimizin kamu kurumları ve yerel yönetimlerle işbirliği kapasitesini artırarak sivil topluma gerekli katkıyı sunmaktır. Bunun yanında çocuklara ve gençlere  eğitimler vererek, onların sanatsal gelişimlerine katkı sağlamayı ve doğa-çevre ile ilgili farkındalıklarının artmasını sağlamayı amaçladık. Proje kapsamında  fotoğraf eğitimleri, fotoğraf sergisi, İl içi fotoğraf çekim gezileri, fotoğraf sanatçılarının yapacağı fotoğraf sunum söyleşileri,  çalışma ziyaretleri  (Almanya, İstanbul ve Ankara),  fotoğraf çalıştayı (30 ilden, 50 fotoğraf sanatçısı), okullarda fotoğraf sunum söyleşileri, doğa ve çevre eğitimleri, doğa yürüyüşleri, doğa kampları ve  suyun bilinçli kullanımına yönelik eğitimler gerçekleştirdik. Çok yoğun ve keyifli bir proje tecrübemiz oldu. 

Şimdiye kadar Ahu Akbaş, Akake Pkhakadze, Ali Ethem Keskin, Arjen Jan Zwart, Ata Yakup Kaptan, Bülent Özgören, Cengiz Karlıova, Çerkes Karadağ, Emre İkizler, Erdal Kınacı, Erden CANTÜRK, Faruk Akbaş, Fethi İzan, Gökhan Korkmazgil, Gülser Günaydın, İbrahim Demirel,  İbrahim Zaman,  İsa Çelik, Kamal Shabkhiz, Mehmet Bayhan, Mehmet Ömür, Mehmet Özer, Mirnaib Hasanoğlu,  Mustafa Ertekin, Nino Mghebrisvili, Nurlan Tahirli, Özcan Yurdalan, Sabit Kalfagil, Sahir Abacı, Sami Türkay, Serkan Çolak,  Sinan Kılıç, Tahsin Aydoğmuş,Tamer Günal,  Tarık Yurtgezer, Tekin Ertuğ, Wilco Van Herpen gibi tanınmış birçok fotoğraf sanatçısını Malatya’daki fotoğrafseverlerle buluşturduk.

2010 yılında Dernek üyelerinin fotoğraflarından oluşan 100 fotoğraflık bir karma Sergi, İstanbul Malatya Günlerinde “Malatya” Konulu Fotoğraf  Sergisi, Battalgazi 4. Uluslararası Kervansaray Buluşmaları Fotoğraf Sergisi, Işığın Dansı Renklerin Dili SODES Projesi Fotoğraf Sergisi, 19.Geleneksel Sanayi, Ticaret ve Uluslararası Kayısı Fuarında Malatya Konulu Fotoğraf Sergisi, SODES Fotoğraf Aşkına Projesi Fotoğraf Sergilerini gerçekleştirdik. Bunun yanında Büyükçekmece Fotoğraf Kulübü Derneğinin düzenlemiş olduğu “Dernekler Karma Sergisi’, Battalgazi 5. Uluslararası Kervansaray Buluşmaları Karma Fotoğraf Sergisi’ ile   SODES “Gülen Yüzler” Fotoğraf Sergisine katılım gösterdik,  aynı zamanda  organizasyonlarında  görev aldık.  Bunun yanında 2014 yılı içerisinde Malatya Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyinin hayata geçirdiği “Ailemiz  Hazinemiz” adlı fotoğraf yarışmasına teknik destek sağlayarak, fotoğraf yarışmasını ve  sergi organizasyonunu birlikte gerçekleştirdik. 8 Mart 2017  tarihinde  Malatya Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Dünya Kadınlar Günü Fotoğraf Sergisini düzenledik. Malatya Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi ile birlikte yürütüğümüz "Komşuluk"   adlı fotoğraf yarışmasının sergisini yaptık. Bunun yanında, Fırat Kalkınma Ajansının desteğiyle 6-8 Aralık 2018 tarihlerinde İzmir’de gerçekleştirilen 12.Travel Turkey Fuarına katılım sağlayarak Malatya, Bingöl, Elazığ ve Tunceli illerini kapsayan 70 fotoğraflık bir fotoğraf sergisi gerçekleştirdik.

2017 ve 2018 yıllarında Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü,  Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün desteğiyle "Kayısı Çiçeği Fotomaratonunu ve Sergisi'ni gerçekleştirdik.  Yine 2017 yılında Malatya Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi ile "Komşuluk" ve Türk Kızılayı Malatya Şubesi ile "En Hayırlı Kırmızı" adlı fotoğraf yarışmalarının startını verdik, şuan başvurular devam etmekte. 2018 yılında MASKİ ile birlikte “Su ve Malatya” konulu, Kent Konseyi ile birlikte “Kendine ve Kentine Saygı Duy” adlı fotoğraf yarışmalarını gerçekleştirdik.
Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) tarafından 2018 yılında düzenlenen Türkiye Kupası fotoğraf yarışmasında takım olarak Türkiye 2.si olarak büyük bir başarı elde ettik.

Her yıl yaklaşık 150 kişiye temel  ve ileri düzey fotoğraf eğitimi, Derneğimize  olan ilginin her geçen gün arttığını ve 90’a yakın aktif üyemizle çalışmalarımızı yürüttüğümüzü  ifade edebiliriz.  Derneğimiz ayrıca,  Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu-TFSF’ye üye bir dernektir. MAFSAD’ı değer arz eden bir marka haline getirmeyi planlamakta  ve çalışmalarımızı bu hususu merkeze alarak yapmaktayız. 

                                                                                       MAFSAD Yönetim Kurulu Başkanlığı