MAFSAD

Survey Anket

Sitemizi Nasıl Buldunuz ?

Sonuçlar
KORONA GÜNLERİNDE YAPILABİLECEK FOTOĞRAF ETKİNLİKLERİ

 

KORONA GÜNLERİNDE YAPILABİLECEK FOTOĞRAF ETKİNLİKLERİ
Korona virüsünün Dünyayı tehdit etmesi sebebiyle hayat durma noktasına gelse de, evde kaldığımız bu günlerde fotoğrafla ilgili birtakım faaliyetler yapabiliriz. İşte bazı öneriler.
 1. Fotoğraf Arşivini Düzenlemek: Fotoğraf çeken kişinin arşivinde binlerce fotoğraf mevcuttur. Bunların her zaman için bir temizliğe ve düzene ihtiyacı vardır.  Bu, her zaman yapmak istediğimiz bir temizliktir. Ama çoğu zaman yoğunluğu bahane edip erteleriz. İşte fırsat. Fazlaları, kötü olanları eleyip kurtulmak lazım. Bu sayede arşivimiz de hafiflemiş ve rahat bir nefes almış olur.
 2. Gezi Yazıları Yazmak: Daha önce gezip gördüğümüz, fotoğrafladığımız yerlerle ilgili küçük gezi yazıları yazabilir ve bunları sosyal medya platformlarında veya uygun web sitelerinde yayımlayabiliriz. Tabi fotoğraflarla da süslemek kaydıyla…
 3. Film ve Belgesel İzlemek: Fotoğrafçılıkla veya ünlü fotoğrafçılarla ilgili film ve belgeselleri izleyebiliriz (Vivien Maier’in İzinde, Aşk ve Savaşta Robert Capa,  Ara Güler-Islık Çalan Adam, Annie Leibovitz 1993 belgeseli, Sokak Fotoğrafçılığı: Belgesel- Joel Meyerowitz gibi).
 4. Eğitim Videoları İzlemek: Youtube ve videogren gibi sitelerde bulunan fotoğraf eğitimine yönelik videoları izleyip fotoğrafik bakışımızı ve fotoğraf tekniğimizi geliştirebiliriz.
 5. Kitap ve Dergi Okumak: Derneğimizin kitaplığında veya kendi kitaplığımızda bulunan ve okumadığımız  fotoğraf dergi veya kitaplarına göz atabiliriz.
 6. Web Sitesi İnceleme: Fotoğraf derneklerinin  web sitelerini  inceleyebiliriz. Portfolyolar, yazılar,  etkinlik örnekleri,  fotoğraf sergileri vb. birçok içerik bizi bekliyor.
 7. Fotoğraf Düzenleyici Programlar: App Store ve Google Play Store’dan fotoğraf düzenleyici programları indirip, çocuklarımızla birlikte fotoğraflarımıza eğlenceli dokunuşlar yapabiliriz.
 8. Gösteri Hazırlamak: Geçmişte çekmiş olduğumuz fotoğrafları  ve fotoğrafa ilişkin yaklaşım tarzımızı dikkate alarak, bazı kavramlar belirleyip bu kavramlarla ilgili fotoğraf gösterileri hazırlayabiliriz (Örnek; kırmızı, halka, kapı ve pencereler, gölgeler vb). Bu sayede, Korona günlerinden sonra, fotoğraf meraklılarına izletmek üzere elimizde hazır gösterilerimiz olur.
 9. Dijital Fotoğraf Albümleri Hazırlamak: Aile fotoğraflarımızdan oluşan dijital fotoğraf albümleri oluşturabilir ve çocuklarımıza, geleceğimize güzel anılar bırakabiliriz.
 10. Baskıya Fotoğraf Hazırlamak: Birçok insanın kafasında, çektiği fotoğrafların bir kısmını basma fikri vardır. Birinci maddede bahsettiğimiz arşiv temizliğini yaparken, aynı zamanda baskıya fotoğraf da seçebiliriz. Hayat normale döndüğünde fotoğrafçımıza gidip bunları bastırıp albümleyebiliriz. Dokunabildiğimiz fotoğraflar daha mı çok anlam kazanıyor acaba?
 11. Fotoğraf Yazıları Okumak: İFSAK Blog sitesinde  yer alan ve deneyimli fotoğraf hocalarının kaleminden çıkan yazıları okumak, eminim ki fotoğraf adına bize çok şey katacaktır.
 12. Fotoğraf Gruplarında Fotoğraf Paylaşmak:  Görsel gücü yüksek fotoğraflarımızı, fotoğraf topluluklarının facebook gruplarında paylaşıp, bu grupların hareketlenmesine ve gruplarda paylaşılan nitelikli  fotoğrafların artmasına katkı sağlayabiliriz.
 13.  Fotoğraf İşlemek: Photoshop ve lightroom gibi programlar aracılığıyla fotoğraflarımızı işleyebiliriz. Bu sayede sergi, web sitesi, albüm ve sosyal medya için elimizde hazır fotoğraflarımız olur.
 14. Fotoğraf Hikayeleri Yazmak: Fotoğraf hikayeleri yazmak keyifli bir iş. Kendi çektiğimiz fotoğrafları veya fotoğraf sanatçılarının Dünyaya mal olmuş fotoğraflarını yorumlayıp fotoğraf hikayeleri yazmak... Fotoğrafı olduğu gibi yorumlayabileceğimiz gibi, fotoğraftaki görsel unsurlardan hareket edip, kendi duygu ve düşüncelerimizi de harmanlayarak ortaya etkileyici hikayeler çıkartabiliriz. Bu sayede farklı bir fotoğraf etkinliği ile zamanımızı kıymetlendirmiş oluruz.  Bu konuda Ahmet Karcılılar’ın “Fotoğraf Hikayeleri” adlı kitabını önerebilirim.
 15. Sanal Fotoğraf Gezileri Yapmak:   Türkiye’de ve Dünyanın farklı Ülkelerinde gezmek istediğimiz yerlerle ilgili sanal fotoğraf gezileri yapabiliriz. Öncelikle gezmek istediğimiz yerlerle ilgili rotalar hazırlayıp, bu yerlerle ilgili etkileyici notlar alabiliriz. Önemli noktaların fotoğrafları, videolar, bu yerlerle ilgili bilgiler, daha önce yapılmış olan belgeseller vb. argümanları kullanarak gezeceğimiz yerlerde yenilebilecek yemekler,   yöreye özgü  giyim-kuşam kalıpları, bölgenin coğrafi özellikleri, yol durumu, belli mevsimlerde hava durumu gibi birçok konu hakkında bilgi toplayabilir ve bunları dosyalayabiliriz.  Bu sayede, Sanal olarak gezdiğimiz bu yerlerle ilgili ileri bir tarihte gerçek geziler düzenlemeyi düşündüğümüzde de  ön hazırlığımızı yapmış oluruz.   
 16. Halihazırda Yapılan Kısıtlı Fotoğraf Etkinliklerini Takip Etmek:  Koronaya rağmen bazı sosyal medya platformlarında,  fotoğrafla ilgili önemli kişiler konuk edilerek söyleşiler yapılıyor. Yakın zamanda Düşpatikası,   Özcan Yurdalan hocamızla instagram üzerinden bir program yaptı. Ayrıca Sayın Cenk Gençdiş hocamızı da bu amaçla takip edebiliriz.Diyarbakır Fotoğraf Derneği FOTONO21'in bu aralar youtube üzerinden fotoğraf gösterileri olacak (Türkiyenin dört bir yanından fotoğraf gösterileri paylaşılacak). Buna benzer etkinlikleri takip etmek de içeride hapsolduğumuz bu günlerde kaliteli zaman geçirmemizi sağlayabilir.
 17. Karma Sergiler Hazırlamak:  Türkiyenin tanınmış fotoğrafçılarının dahil olabileceği sanal sergiler düzenlenebilir. Bir konu belirlenip fotoğraf ustalarından  1-2 fotoğraf talep edilir ve güzel bir müzik eşliğinde görsel gücü yüksek bir fotoğraf sergisi hazırlanabilir. Bu faaliyeti, özellikle Fotoğraf Derneklerinin yapması daha anlamlı olur diye düşünüyorum. 
 18. Fotoğrafa Emek Vermiş Ustalarla İletişim Kurmak: Tanıdığımız ama uzun zamandır görüşemediğimiz kıymetli fotoğraf hocalarını arayıp, hal hatır sorabiliriz. Korona günlerinde her iki taraf için de moral olabilecek bir dokunuş olur bu.
 19. Filmden Fotoğrafa: Görsel içeriği zengin filmler izleyip; bu filmlerde kompozisyon, ışık, ritim vb öğelerin ön plana çıktığı  fotoğraf karelerini yakalayabiliriz. Bu karelerle görsel hafızamıza katkı sunabilir ve onları fotoğrafın temel unsurları açısından yeniden değerlendirme imkanı bulabiliriz. Ayrıca bu etkileyici fotoğraf karelerini bir araya getirip yeniden hikayeleştirme gibi bir çaba içerisine de girebiliriz. Bu da bizim yaratıcılığımızı ortaya çıkarmamızı sağlayabilir.
 20. Fotoğraf Kolajları Oluşturmak: Gazete ve dergilerden kestiğimiz fotoğraflardan kolajlar hazırlayabiliriz. İrili ufaklı fotoğrafları bir araya getirip yeniden yorumlayabiliriz. İki kişiye ait portre fotoğraflarını yüzün ortasından kesip, birini ötekine, ötekini diğerine  iliştirip yeni portreler elde edebiliriz. Birçok küçük portre fotoğrafını yan yana getirip büyük bir portre fotoğrafı oluşturabiliriz. Bu etkinliğe çocuklarımızı da dahil edebiliriz  (tabi varsa).
 21. Posta Kartı Hazırlama: Beğendiğimiz birkaç fotoğrafımızı kartpostal ölçülerinde bastırıp sevdiklerimize gönderebiliriz (Malum önümüz Bayram).
 22. Ürün Fotoğrafı Çekme: Ev ortamında veya işyerinde ulaşabildiğimiz objelerle deneysel çekimler yapabiliriz. Farklı çekim ayarları ve ışık koşullarında çekimlerimizi tekrarlayıp sonuçların nasıl değiştiğini gözlemleyebiliriz.
 23. Makine ve Ekipmanların Temizliği: Sahip olduğumuz makine ve ekipmanların temizliğini yapıp, onları koronasız günler için hazır hale getirebiliriz.  
 24. Korona Sonrasına Hazırlık (Dernekler İçin): Korona etkisi geçtikten ve hayat normale döndükten sonra Dernek faaliyetleri anlamında gerçekleştirilebilecek etkinlikler için önhazırlık yapılabilir. Yeni sezonda yapılabilecek eğitim faaliyetleri, gösteriler, sergiler vb. etkinlikler gözden geçirilip yeni sezon için program hazırlanabilir. Birtakım paylaşımlarla, Web sitesi ve sosyal medya hesaplarının dinamik olması sağlanabilir. Dernekler kendilerine ait arşivlerini düzenleyebilir. Varsa kitaplıkların düzenlenmesi,  deponun temizlenmesi ya da  Dernek birimlerinin genel temizliği  gibi birçok iş yapılabilir.  Bunlar,  sınırlı sayıda kişinin kontrollü  bir şekilde çalışmasıyla, fiziksel mesafe korunarak  yapılabilir.
 25. Diğer Derneklerle İletişim Kurmak (Dernekler İçin): Daha önce iletişim kurduğumuz veya hiç görüşmediğimiz fotoğraf derneklerinin yetkililerini arayıp, iletişim kurabiliriz. Derneğimizin yapmış olduğu faaliyetler hakkında bilgi verip, onların yapmış olduğu faaliyetler hakkında bilgi alabiliriz (Derneklerin yönetim ve/veya denetim kurulu üyelerinin veya aktif üyelerinin böyle bir iletişimi gerçekleştirmesi daha mantıklı olur).
 
 
 
                                                                                                                                                                                        Yılmaz Konuk