MAFSAD

Survey Anket

Sitemizi Nasıl Buldunuz ?

Sonuçlar
İFSAK’I ZİYARET ETTİK

MAFSAD OLARAK, İFSAK’I ZİYARET ETTİK
Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığınca finanse edilen Yerel STK’lar Hibe Programı kapsamında derneğimiz tarafından yürütülen “Gel Katıl Bize” adlı AB Projesi çerçevesinde İFSAK’ı ziyaret ettik.
Gel Katıl Bize adlı AB Projesi kapsamında gerçekleştirilen İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği-İFSAK  çalışma ziyaretine Masat’tan sekiz kişilik bir çalışma ekibi katıldı.
“Çok Sıcak Karşılandık”
Proje Koordinatörü Yılmaz Konuk çalışma ziyaretiyle ilgili, ziyaretin ilk gününde İFSAK Gösteri Salonunda Sinema Eleştirmeni, Senarist Burak Göral tarafından gerçekleştirilen söyleşiye  katılım sağladıklarını, bu söyleşide; Türkiye'de film eleştirmeni olmak, senaryo yazarlığı ve sinemanın çocuklar üzerindeki iyileştirici etkisi gibi konular üzerinde keyifli bir sohbet gerçekleştiğini, ayrıca  Göral’ın ‘Çocukla Sinema’ adlı kitabını MAFSAD için imzaladığını söyledi.  Ziyaretin ikinci gününde İFSAK Yönetim Kurulu üyeleri ve diğer katılımcılarla  yapılan toplantıda İFSAK’ın yapmış olduğu çalışmalar, yürütülen projeler, faaliyetleri duyurma yöntemleri, arşivleme ve depolama sistemleri, üyelik sistemleri gibi birçok konuda bilgi aldıklarını belirten Konuk, İFSAK yöneticilerinin kendilerini çok sıcak karşıladıklarını ve ortak projeler yürütebileceklerini ifade etti. 
“Amacımız; Türkiye’de Fotoğraf ve Sinemanın Yaygınlaşmasını Sağlamak”
İFSAK’lı yetkililer de MAFSAD’ın bu ziyaretlerinin kendilerini ziyadesiyle mutlu ettiğini belirttiler. İFSAK Yönetim Kurulu Başkanı Altan Bal yaptığı açıklamada, projenin çok güzel hazırlandığını ve çok faydalı etkinliklerle dolu olduğunu özellikle vurguladı. Bu anlamda, MAFSAD’ı tebrik eden Başkan Bal, İFSAK’ın kuruluşunu, amacını ve yaptıkları faaliyetleri şu şekilde anlattı: “İFSAK,  1959 yılında  Erenköy Amatör Foto Kulübü adıyla kuruldu ve 1962 yılında bugünkü İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği-İFSAK adını aldı.  Kurulduğu günden beri Türkiye’de fotoğraf ve sinemanın yaygınlaşması, fotoğraf ve sinema üretiminin artması, yeni fotoğraf ve sinema sanatçılarının yetişmesi, fotoğraf ve sinemanın gereken saygınlığı kazanması için çaba göstermektedir. Fotoğraf ve sinema sanatına ilgi duyan, belirli bir temeli olmayan ya da bilgisini ilerletmek isteyenler için verdiği seminerler ve atölye çalışmaları en önemli eğitim amaçlı etkinlikleri arasında yer almaktadır. Bu seminerlerde, konularında uzmanlaşmış eğitmenler tarafından yılda yaklaşık 700 kişi ders almaktadır. İFSAK sergi salonu yerli ve yabancı fotoğraf sanatçılarının sergilerine ev sahipliği yapmakta, her ay düzenli olarak fotoğraf ve sinema amatörlerinin yanısıra, kültür - sanat dünyasından tanınmış isimlerin katıldığı söyleşiler, seminerler, saydam/dijital fotoğraf gösterileri, fotoğraf yarışmaları düzenlemektedir. Derneğimizin şu an 1.200 üyesi bulunmaktadır”. 
“Kitap İmzaladılar”
MAFSAD’la ortak faaliyetler yürütebileceklerini sözlerine ekleyen  İFSAK Başkanı Altan Bal ve yöneticilerden Dayk Dunzig kendi kitaplarından birer tane imzalayarak MAFSAD Kitaplığına hediye ettiler.
 
 “İFSAK Çalışma Ziyareti Amacına Ulaştı”
MAFSAD Yönetim Kurulu Başkanı İnan Orhan çalışma ziyaretini değerlendirerek;  “Hem  Burak Göral söyleşisinde, hem de İFSAK yönetimiyle yaptığımız toplantıda Gel Katıl Bize adlı projemizin detayları hakkında katılımcılara bilgi verdik.  AB’nin projeyle ilgili desteğini vurguladık. İFSAK’ın yapmış olduğu faaliyetler hakkında detaylı  bilgiler aldık. Çok verimli ve memnuniyet verici bir program oldu. Çok rahatlıkla  bu çalışma ziyaretinin amacına ulaştığını söyleyebilirim” dedi.
Ziyaret esnasında derneğimiz yöneticileri, İFSAK’lı fotoğraf dostlarına Malatya’nın dünyaca ünlü kayısısından ikram ederek ağızları tatlandırdılar.